JAK NA NOVÝ ROK, TAK PO CELÝ ROK
Ať už za Nový rok považujete pouze 1. leden nebo v sousloví nový rok hledáte všech těch 365 nových výzev, které vás v dalším roce čekají, přivítejte jej s grácií.
Čím začít? Přece přípitkem! :)
Protože se spokojíme s tím nejlepším, nabídneme Vám skvělý PINOT NOIR 2017 ZERO BRUT z kutnohorského BIO vinařství. Šumivé víno z Rulandy modré, vyrobené druhotným kvašením vás nadchne!
TIP: Seznamte se i s dalšími vinnými skvosty z Vinných sklepů Kutná Hora!
Pokud dáváte přednost nealkoholické variantě, vyzkoušejte příjemné osvěžující šumivé víno bez alkoholu CARL JUNG MOUSSEX. Polosuchý sekt tradiční chuti vyráběný z odrůd Riesling a Müller Thurgau.
Jak zařídit, aby se v novoročním duchu nesla větší část ledna?
NOVOROČNÍM ČAJEM! Krabička ukrývá 18 porcí bylinné směsi s vtipnými i motivačními citáty na každém sáčku. Takže kdo neholduje předsevzetím a přesto uvítá motivaci do každého nového dne, ten by Novoroční čaj Sonnentor rozhodně neměl minout! :)
A nezapomeňte na ČOČKU!
Ta se má dle tradice na obědovém talíři objevit právě v první lednový den, aby se doma po celý rok držely peníze. Drobná luštěnina nepochybně patří do kulinářského dědictví nejen českých zemí, ale i východní, jižní a jihozápadní Evropy.
Čočku se rozhodně vyplatí nenechávat jen na leden. Bohatý zdroj hořčíku, železa a bílkovin s nízkým obsahem tuku a minimální kalorickou hodnotou, si můžete pořídit v mnoha variantách a vyzkouzlit z nich skvělé polévky, saláty, směsi k bramborám, rýži i těstovinám, ale také pomazánky nebo předkrmy.
Vyzkoušejte třeba netradiční
Bezlepkové krekry s čočkovým „kaviárem“
Krekry:
- 150 g rýžové mouky
- 50 g másla
- 100 g nastrouhaného tvrdého sýra
- 2 vejce z volného chovu
- 1 lžička mleté sladké papriky
- mořská sůl a pepř dle chuti
- 2 snítky čerstvého tymiánu
- semínka dle chuti – sezam, len, mák, konopí, slunečnice…
Čočkový „kaviár“:
- 150 g černé čočky beluga
- 1 středně velká mrkev
- 1 - 2 řapíkatého celeru
- cca 1/3 menšího pórku
- 1 menší červená cibule
- 2 stroužiy česneku
- 100 ml suchého červeného vína
- cca 5 lžic hustého rajčatového protlaku
- 2 bobkové listy
- 1 lžíce olivového oleje
- mořská sůl dle chuti
K podávání:
- 200 g čerstvého krémového sýra
- menší hrst kopru
- 1/2 pomeranče
V misce smícháme prosátou mouku s paprikou, solí, pepřem a odrhnutým tymiánem. V druhé misce utřeme máslo s vajíčky (trochu vajíčka si dáme stranou na potření krekrů před pečením). Obě směsi spojíme, zapracujeme většinu jemně nastrouhaného sýra a vypracujeme těsto, které necháme alespoň 30 min v chladu uležet. Plech vyložíme pečicím papírem a rozválíme na něm těsto na tenkou placku. Tu potřeme zbylým vajíčkem, posypeme semínky (lehce je do krekrů vmáčkneme nebo jemně zaválíme, aby po upečení méně opadávala), posypeme odloženým sýrem a pomocí rádýlka rozkrájíme na krekry. Pečeme v troubě vyhřáté na 160 stupňů cca 15 – 20 min.
Na pánvi rozehřejeme olej a orestujeme na něm nadrobno pokrájenou cibuli, polovinu na tenké nudličky nakrájené mrkve, bobkový list a nadrobno pokrájený česnek. Přidáme čočku, zprudka opečeme, zalijeme vínem a necháme jej z převážné části odvařit. Poté snížíme plamen, zalijeme cca 200 ml vody a přivedeme k varu. Vmícháme rajčatový protlak a vaříme do změknutí čočky (cca 30 min) a vyvaření většiny tekutiny. Dochutíme, vmícháme zbylou mrkev a najemno pokrájený pórek a řapíkatý celer. Stáhneme z ohně a necháme chutě propojit. Směs můžeme podávat vlahou nebo vychlazenou. Krekry potřeme čerstvým sýrem, lžičkou přidáme čočkový „kaviár“ a doladíme snítkou čerstvého kopru.